Pieczołowicie dopracowane detale i troska o nawet najdrobniejsze składowe całej kompozycji to klucz do sukcesu. Wiedzą o tym twórcy zegarków. Dlatego tak dużą wagę przykładają do odpowiedniego doboru typografii dla symboli widniejących na cyferblatach.
Użyty font lub też decyzja o jego kompletnym braku potrafią wpłynąć na charakter zegarka, uwypuklić wartości i atrybuty danej marki. Kształt znaków zależy również od przeznaczenia czasomierzy. W zegarkach projektowanych dla pilotów cyfry muszą być bardzo wyraźne i jednoznaczne. Dlatego do oznaczania ich tarcz używa się fontów o masywnych kształtach i znacznie pogrubionych trzonach.
Na zegarkach z wyeksponowanymi mechanizmami, naszpikowanych dodatkowymi funkcjami często widnieją znaki kojarzące się z inżynierskimi projektami czy rysunkami technicznymi. To nie przypadek, tylko przykład umiejętnego tworzenia spójnego charakteru zegarka.
Ważną kwestią jest historia, jaką niesie za sobą marka. Zegarki upamiętniające modele z przeszłości danego producenta mają zwykle takie same lub nieco unowocześnione fonty jak swoje pierwowzory sprzed lat. Jeżeli projektanta zainspirował dany okres historyczny czy styl w sztuce, na przykład Art. Deco, to najprawdopodobniej dobierze krój pisma, jakiego się wtedy używało.
Ponadto producenci mogą z typografii uczynić swój znak rozpoznawczy, jeśli konsekwentnie będą stosować jeden wybrany krój dla wszystkich modeli.
Hołdem złożonym samej sztuce tworzenia typografii, wyrażonym poprzez projekt zegarka jest kolekcja Helvetica marki Mondaine. Znajdziemy w niej linie o nazwach Regular, Bold, Light – to określenia właściwości czcionki w edytorami tekstów.
Zegarki charakteryzuje skromne wzornictwo, które idealnie współgra z dobranym fontem. Mają wąskie, minimalistyczne wskazówki, klasyczne kolory. Łączy je logotyp producenta i napis „Helvetica Swiss Made” umieszczone w drugiej ćwiartce cyferblatu. Dostępne są z okrągłymi tarczami zamontowanymi na skórzanych lub materiałowych paskach oraz stalowych bransoletach.
Font Helvetica znajduje się w czołówce najpopularniejszych krojów świata, jest minimalistyczna w formie, oparta na proporcjonalnym, jednoelementowych znakach. Co więcej, została stworzona w 1957 roku przez Maxa Miedingera na potrzeby szwajcarskiego przedsiębiorstwa. Helwecja to rzymska nazwa Szwajcarii, a zegarki Mondaine właśnie stamtąd pochodzą.