Są takie wydarzenia, które wymagają szczególnego dress code'u. Black tie to formalny strój obowiązujący podczas najbardziej uroczystych okazji. Jak się ubrać, aby uniknąć modowej wpadki? Jak tworzyć męskie i damskie stylizacje black tie? Czy modowy savoir-vivre dopuszcza zegarki? O tym wszystkim w dzisiejszym poradniku.
Spis treści
- „Black tie” – co oznacza to określenie?
- Jak stworzyć męską stylizację „black tie”?
- Jak wygląda damski dress code „black tie”?
- Jak uniknąć wpadki, tworząc wieczorową stylizację?
- Jaki zegarek dobrać do stroju „black tie”?
- Damski zegarek Bering Titanium 15630-734
- Damski zegarek Torii Hikari G28GB.WG
- Damski zegarek Torii Hikari G23GS.P4
- Męski zegarek Torii Daichi B45BG.AB
- Męski zegarek Torii Daichi S41BL.BS
- Męski zegarek Festina Classic Strap 20426/6
- Już wiesz, jak skomponować wieczorową stylizację?
„Black tie” – co oznacza to określenie?
Uważa się, że black tie dress code to jeden z najbardziej formalnych i uroczystych rodzajów stroju, którego historia sięga początków XX wieku. Wtedy to ów styl ubierania się był popularny wśród brytyjskiej arystokracji, która fraki chętnie zamieniała na nieco mniej formalne smokingi. Jeszcze do niedawna ten rodzaj wieczorowego dress code'u wymagany był dość często. W ostatnim czasie trochę się to zmieniło. Dzisiejsza moda ma tendencję do luzowania sztywnych norm, czego efektem jest m.in. to, że i dress code black tie spotykany jest rzadziej. Powstały też jego alternatywne wersje, które dopuszczają znacznie większą swobodę w komponowaniu stylizacji.
Wciąż zdarza się jednak, że na zaproszeniach na bardzo formalne uroczystości pojawia się stosowny dopisek dotyczący ubioru. Z tego typu zaleceniem można spotkać się m.in., wybierając się na rozdania nagród, uroczyste bankiety, premiery teatralne, operowe, a czasami też wernisaże sztuki. Co istotne, mówimy tutaj zawsze o stroju zarezerwowanym na wieczór, czyli na wydarzenia rozpoczynające się po godzinie 18:00. W co dokładnie się ubrać, aby nie narazić się na modowe faux-pas? Zapraszamy na praktyczny przewodnik po męskich i damskich stylizacjach black tie. Sprawdź, co założyć, czego unikać i jaki zegarek najlepiej dopełni twój look.
Jak stworzyć męską stylizację „black tie”?
Męski black tie to strój zdecydowanie bardziej oficjalny od typowego stroju biznesowego, czyli garnituru. Podstawą stylizacji jest tym razem czarny smoking i biała koszula z mankietami zapinanymi na spinki. Całość poleca się zestawić z kamizelką, muchą oraz czarnymi, lakierowanymi półbutami. Jak wybrać poszczególne elementy garderoby, aby spełniały zasady etykiety?
Zacznijmy od najważniejszego, czyli smokingu. Ten powinien być uszyty z wysokogatunkowego materiału (świetnie sprawdzi się np. wełna) w kolorze czarnym lub ewentualnie granatowym. Klasyczna marynarka smokingowa ma konkretny krój: jest jednorzędowa oraz zapinana na jeden guzik. Po bokach ma kieszenie, a na piersi brustaszę. Spodnie smokingowe wyróżnia fason bez mankietów i szlufek na pasek. Nosi się je z szelkami oraz pasem smokingowym (albo kamizelką). Pozostała jeszcze koszula – obowiązkowo biała, z podwójnymi mankietami. Rękawy zapinane są nie klasycznie na guziki, lecz na eleganckie spinki do mankietów.
O jakie trzy dodatki uzupełnić taką stylizację?
-
Mucha – w tym przypadku zrezygnuj z krawata, a zamiast tego sięgnij po muchę. Najlepiej, jeśli jest ona ręcznie wiązana oraz uszyta z jedwabiu w kolorze smokingu.
-
Poszetka – w kolorze koszuli, czyli koniecznie biała i bez wzoru. Przyjęło się, że na męską stylizację black tie składają się tylko dwa kolory.
-
Buty – w kwestii butów styliści polecają najczęściej czarne derby z lakierowanej skóry.
Jak wygląda damski dress code „black tie”?
Damski black tie dopuszcza większą swobodę niż męski, co jednak nie znaczy, że można ubrać się w pełni dowolnie. Podstawą wieczorowej stylizacji jest oczywiście sukienka. Jej fason, kolor, ale i rodzaj materiału mają znaczenie. Dobry gatunkowo materiał wpływa na wygląd sukienki, a także na to, jak się układa na sylwetce. Dobrym wyborem będą tkaniny jedwabne, atłasowe, aksamitne czy szyfonowe. Jeśli chodzi o długość, na najbardziej oficjalnych uroczystościach królują przede wszystkim fasony maxi. To jednak powoli się zmienia i coraz więcej kobiet decyduje się na sukienki midi. Niezależnie od tego, jaką długość wybierzesz, pamiętaj, że kolor kreacji nie może zwracać na siebie uwagi. Odpadają więc mocno energetyczne odcienie typu fuksja, pomarańcz czy kobaltowy niebieski. Wybieraj za to śmiało spośród czerni, granatów, ciemnych zieleni, bordo i écru.
O jakie akcesoria uzupełnić sukienkę w stylizacji black tie?
-
Torebka – to praktyczny dodatek niezastąpiony niezależnie od rodzaju uroczystości. Z myślą o wieczorowych stylizacjach powstały kopertówki i małe torebki na łańcuszku. Jeśli chodzi o kolor, najbardziej uniwersalna jest jak zwykle czerń. Jeśli jednak wolisz coś innego, dobrą alternatywą będzie też kolor sukienki.
-
Buty – tutaj również masz kilka możliwości. Etykieta dopuszcza zarówno szpilki, klasyczne czółenka, jak i buty typu open toe. Tych ostatnich nie poleca się jednak w przypadku najbardziej formalnych wydarzeń.
-
Rajstopy – raczej w cielistym kolorze, ale do czarnej sukienki możesz spokojnie założyć czarne. Zrezygnuj z rajstop, jeśli wkładasz buty z odkrytymi palcami.
-
Biżuteria – powinna być klasyczna i subtelna, najlepiej wykonana ze złota, srebra i kamieni szlachetnych.
Jak uniknąć wpadki, tworząc wieczorową stylizację?
Ponieważ na przyjęcia black tie z reguły nie chodzi się zbyt często, nie do końca wiadomo, jak się wtedy ubrać. Na co uważać, aby uniknąć modowej wpadki?
W damskich stylizacjach zrezygnuj z nakrycia głowy i sukienki z odkrytymi ramionami. Jeśli planujesz założyć właśnie taką, narzuć wtedy na ramiona np. elegancki szal. Zwróć też uwagę na fason sukienki. Dopasowany krój jest akceptowalny, jednak już dekolt powinien być subtelny. Torebka to niby niepozorny, ale ważny element – wybieraj te typowo wieczorowe, czyli niewielkich rozmiarów i o eleganckim charakterze.
W przypadku męskiego dress code'u pamiętaj, że koszula musi być zapinana na spinki, a marynarki nie wypada ściągać podczas uroczystości. Do spodni nie zakłada się paska, a wspomniane już szelki. Przyjęło się też, że w black tie akcesoria ogranicza się do minimum. A skoro już jesteśmy przy dodatkach, czy zegarek to dobre uzupełnienie tak oficjalnego stroju? A jeśli tak, to na jaki się zdecydować?
Jaki zegarek dobrać do stroju „black tie”?
Dawniej uważano, że łączenie zegarków z bardzo formalnym strojem wieczorowym jest w złym tonie. Jeśli już się na nie decydowano, były to najczęściej modele kieszonkowe. Obecnie zegarki naręczne są chętnie wybieranym dodatkiem. Wybór zegarka warto dobrze przemyśleć. Powinien być on z jednej strony elegancki, ale dobrze też, jeśli delikatnie zwraca uwagę. Szukasz zegarka do damskiej lub męskiej stylizacji black tie? Sprawdź te inspiracje od marek Bering, Torii i Festina.
Damski zegarek Bering Titanium 15630-734
Efektem połączenia minimalistycznej, białej tarczy z modułową bransoletą w kolorze złotym jest zegarek Bering Titanium 15630-734. To ponadczasowy projekt, który jest subtelny, lecz nie pozostanie niezauważony. Kolejne godziny wskazują liniowe indeksy i kryształki Swarovskiego. Możesz założyć go na najbardziej uroczyste przyjęcia. Zegarek ma tytanową kopertę i bransoletę. Mechanizm kwarcowy zabezpieczono bardzo wysoką wodoszczelnością, a od góry odpornym na zarysowania szkłem szafirowym.
Damski zegarek Torii Hikari G28GB.WG
Wybierając akcesoria do stylizacji black tie, polecamy szukać form prostych, bez nadmiaru zdobień. Nie oznacza to wcale, że zegarek w stylu black tie nie może być biżuterią. Torii Hikari G28GB.WG to elegancki dodatek, który z powodzeniem zastąpi bransoletkę. Zapinany na mozaikowej bransolecie w kolorze złotym, z klasyczną okrągłą kopertą i klasyczną, białą tarczą niby nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jednak przyciąga wzrok. Dokładnie na takim efekcie ci zależy. To projekt, który broni się sam i świetnie uzupełni każdą wieczorową stylizację.
Damski zegarek Torii Hikari G23GS.P4
Gdy w jednym projekcie elegancja spotyka się z artyzmem, a klasyka z nowoczesnością, z reguły jest to projekt wart uwagi, na swój sposób wyjątkowy. Nie inaczej jest i tym razem. Torii Hikari G23GS.P4 to damski zegarek, który przekonuje delikatnością, ale i intryguje nieoczywistym designem. Tym, co go wyróżnia, jest geometryczna koperta w kształcie prostokąta ze ściętymi rogami oraz bransoleta mesh w pięknym odcieniu starego złota. Cyferblat, również złoty, wygląda, jak delikatnie muśnięty słońcem. Oznaczenia na tarczy zredukowano do minimum. Oprócz wskazówek pojawiły się tylko indeksy wskazujące kolejne kwadranse. Jest prosto, a pięknie.
Męski zegarek Torii Daichi B45BG.AB
Czarno-biały kontrast to klasyka, jeśli chodzi o męski black tie. Na taki duet kolorystyczny postawili japońscy projektanci. Torii Daichi B45BG.AB to męski zegarek, w którym kolorem przewodnim jest czerń. Biel jest niewielkim, lecz istotnym dodatkiem. To właśnie dzięki niej tarcza staje się czytelna, a przy okazji zyskuje na charakterze. Cyferblat tego zegarka wykończono szlifem słonecznym. Kopertę oraz bransoletę mesh wykonano ze stali szlachetnej. Czas odmierza precyzyjny japoński mechanizm kwarcowy Miyota.
Męski zegarek Torii Daichi S41BL.BS
Gładki, czarny pasek skórzany, okrągła koperta ze stali szlachetnej i czarna tarcza to klasyka, jeśli chodzi o eleganckie zegarki męskie. Torii Daichi S41BL.BS to uniwersalny zegarek męski, który założysz także do smokingu. Siłą tego projektu jest prostota. Zegarek ma czytelny wykończony szlifem słonecznym cyferblat z liniowymi indeksami i minimalistycznymi wskazówkami. Szkło mineralne z powłoką szafirową jest odporne na stłuczenia i zarysowania. Duszą zegarka jest niezawodny mechanizm kwarcowy Miyota.
Męski zegarek Festina Classic Strap 20426/6
Z kolei hiszpańska marka Festina znana jest m.in. z tego, że chętnie eksperymentuje z designem. Nie inaczej jest i tym razem. Festina Classic Strap 20426/6 to zegarek, który określilibyśmy jako neoklasyczny. Okrągła, stalowa koperta i czarny pasek skórzany to pójście w stronę klasyki. Ten klasyczny projekt subtelnie przełamuje jednak niecodzienny design cyferblatu. Ozdobiony precyzyjnym giloszem, z rzymskimi oznaczeniami i wskazówkami w nietypowym odcieniu, bo różowym złocie, z pewnością nie umknie uwadze.
Już wiesz, jak skomponować wieczorową stylizację?
Na zakończenie dodamy jeszcze tylko, że obecnie istnieją różne rodzaje black tie. Przykładowo, creative black tie dopuszcza kolory inne niż czerń i granat, a także eleganckie wzory. Można też postawić na koszulę inną niż biała. W kobiecych stylizacjach creative black tie pozwala na kreatywny dobór dodatków. Możesz więc sięgnąć po torebkę, buty, biżuterię czy zegarek, które najlepiej podkreślą twój styl – nawet jeśli któryś z tych elementów nie do końca wpisuje się w opisane powyżej zasady. Tak czy inaczej, eleganckie zegarki do bardziej oraz mniej formalnych stylizacji znajdziesz zawsze w SWISS – sprawdź!