X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...
JAK WYCZYŚCIĆ ZEGAREK? PODSTAWOWA PIELĘGNACJA

JAK WYCZYŚCIĆ ZEGAREK? PODSTAWOWA PIELĘGNACJA

Brud – posiadacze zegarków zdecydowanie wiedzą jak silny jest to problem, gdy chodzi o czasomierze. Nie tylko wpływa on bowiem na wygląd samego zegarka, ale także na jego funkcjonowanie. Chociaż zegarki charakteryzują się coraz bardziej wyszukanymi rozwiązaniami technologicznymi i trwałością, nikt jednak nie wymyślił samoczyszczących się mechanizmów. Problem pielęgnacji pozostawiony zostaje użytkownikowi – i na to działanie czynników zewnętrznych oraz czasu nie mamy żadnego wpływu. Jak wyczyścić zegarek, by służył nam przez lata? Podpowiadamy zarówno jak wyczyścić srebrny zegarek, złoty zegarek, a także jak wyczyścić pasek od zegarka.

Jak wyczyścić zegarek? Wyjaśniamy jak się za to zabrać i dlaczego warto to robić

Jeśli myślisz, że chowanie zegarka na dłużej w bezruchu, a zakładanie go tylko na ważniejsze okazje zapewni mu bezpieczeństwo, jesteś w ogromnym błędzie. Bez względu na to czy zegarek jest mechaniczny, kwarcowy czy automatyczny musi być w nieustannym ruchu – czasomierz stworzony został właśnie do tego, by być używanym. Inaczej wewnętrzny smar zastygnie i skruszeje, a co za tym idzie, ponowny rozruch może uszkodzić mechanizm. Jednak regularne noszenie zegarka powoduje, że odkłada się na nim brud, pot i naturalny tłuszcz, a to wszystko wpływa nie tylko na wygląd, ale szybsze niszczenie się zegarków. Dlaczego? Bo brud wnika wszędzie – między tarczę a kopertę, wokół szkła, w ogniwa bransolety, w pasek. Jak wyczyścić zegarek, który się zabrudził? Po pierwsze nie dopiero wtedy, gdy zobaczysz na nim naprawdę silny brud. Najbardziej niebezpieczny jest właśnie ten niewidoczny.

Zatem jak czyścić zegarek? Po pierwsze regularnie, zwłaszcza jeśli nosimy go codziennie. Regularnie nie oznacza jednak co tydzień, ponieważ jak się zaraz przekonasz, nie jest to bardzo szybka i łatwa czynność. Ważne jednak, by raz na pół roku zadbać samodzielnie o swój ukochany czasomierz. Oczywiście możesz oddać go do specjalisty, który doskonale wie jak wyczyścić zegarek, ale jeśli masz ochotę zaopiekować się nim sam – wystarczy wiedzieć jak się do tego zabrać.

Po pierwsze najpierw zdejmij bransoletę lub pasek. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić poszukaj odpowiednich filmów instruktażowych – czasem producenci sami udostępniają takie instrukcje. Jeśli nie masz narzędzia do wymiany pasków, wystarczy Ci zwykły mały śrubokręt. Masz już więc oddzielnie pasek, oddzielnie resztę. Czas więcej na kopertę. Jej pielęgnacja zależy od tego, jaką wodoszczelność posiada zegarek – jeśli małą, woda w tym wypadku odpada (jeśli chodzi o zanurzanie w wodzie lub płukanie). Koperta zegarka może mieć jednak różną konstrukcję: od kilkuczęściowych, z korpusem, ramką trzymającą szkło i deklem, po zupełnie inne rozwiązania. Nieważne jednak, jak skomplikowana jest konstrukcja – trzeba dostać się do serca zegarka. Jak czyścić zegarek? Zdecydowanie wcześniej wyjmując z niego mechanizm. Należy to jednak robić ostrożnie i z wyczuciem – zwłaszcza w przypadku zegarków mechanicznych, gdzie mechanizm jest dość skomplikowany. Jeśli mamy jednak zegarek kwarcowy, powinno pójść zdecydowanie szybciej.

Czas na przyrządy. Masz myjkę ultradźwiękową? Spokojnie, wiemy, że nie jest to podstawowe wyposażenie domu. Wystarczy więc zgromadzić kilka elementów: wykałaczkę, patyczek do czyszczenia uszu, starą szczoteczkę do zębów, jakieś mydło lub płyn do mycia. Teraz pora wyjaśnić jak wyczyścić złoty zegarek, a jak srebrny. Zacznijmy od srebrnego.

Jak wyczyścić srebrny zegarek?

Brud trzyma się w określonych miejscach, jak na ironię najczęściej w tych najtrudniej dostępnych. Mając więc swoje przyrządy, szukamy go i usuwamy szczoteczką bądź wykałaczką. Trzeba zwrócić uwagę na gwinty dekli i koperty, krawędzi przy i między uszami, ringu, szkle, a także na okolice koronki, otworów i wszelkich ewentualnych osłon po bokach koperty. I tu pojawia się jednak „ale” – jeśli Twój  zegarek nie jest wodoszczelny nie wchodzi w grę żadna woda, ale wyłącznie wilgotna ściereczka. A co w przypadku srebra? Jest ono podobnie jak inne metale szlachetne podatne na przebarwienia pod wpływem detergentów, a sama woda (nawet jeśli akurat nasz zegarek jest wodoodporny) nic nam nie da. Zatem jak wyczyścić srebrny zegarek?

 jak wyczyścić zegarek

Wykonana ze srebra koperta może po pewnym czasie pokryć się mniejszą lub większą warstwą patyny. Tu więc przyjdą na pomoc niezawodne domowe triki. Po pierwsze, znana chyba wszystkim posiadaczom srebra, pasta do zębów. Najlepiej pocierać kopertę bawełnianą szmatką z odrobiną pasty do zębów lub szczoteczką, ale o włóknach miękkich lub średniej twardości. Pamiętaj jednak, że pasta paście nierówna – zarówno ta z dużą ilością sody, jak i ta wybielająca mogą zamiast wyczyścić, zniszczyć srebro. Jeśli jednak tylko tskie pasty masz w swojej łazience, wykorzystaj inny sposób – popiół. Jak to zrobić? Wystarczy nanieść niewielką ilość popiołu na wilgotną, bawełnianą szmatkę i potrzeć kopertę. Tu jednak należy uważać, bo popiół węglowy zarysuje srebro. Co więcej, popiół popiołowi nierówny. Jest jednak też sposób dla nielubiących ryzyka, a więc specjalne środki do czyszczenia srebra. Jeśli boisz się „skrzywdzić” swój srebrny zegarek – zdecyduj się na specjalistyczny płyn.

Jak wyczyścić złoty zegarek?

Jak wyczyścić złoty zegarek? Początkowa zasada „rozbiórki"” jest dokładnie taka sama. Zarówno srebro, jak i złoto mogą również reagować zmianą koloru na czynniki chemiczne – sam kamień również negatywnie reaguje na kontakt z detergentami. W jaki sposób? Może stracić też po prostu blask. Podczas gdy w przypadku srebrnych zegarków odradzaliśmy płyn do mycia naczyń, w przypadku złota sprawdzi się on doskonale. Nie wystarczy jednak polerowanie – koperta (uwaga, sama koperta!) musi chwilę w takim płynie rozcieńczonym z wodą posiedzieć.

Jeśli jednak boisz się tej metody, weź zwykły proszek do prania. Ten wystarczy nasypać na zwilżony delikatnie płatek kosmetyczny, poczekać aż zacznie się pienić i wtedy w delikatny sposób przetrzeć wacikiem złotą kopertę zegarka, pozostawiając na nim cienką warstwę pieniącego się proszku. Tak przygotowaną kopertę należy odłożyć na jakieś trzydzieści minut, następnie umyć i wytrzeć. Mając więcej czasu, możesz postawić na bardziej naturalne środki jak rozkrojona cebula czy cytryna – nasmarowane tymi preparatami koperty złotych zegarków trzeba bowiem zostawić na kilka godzin. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakiego sposobu użyjesz, silne pocieranie złotej koperty (w przeciwieństwie do użytej szczoteczki do zębów do czyszczenia koperty srebrnej) może wywołać nieodwracalne zniszczenia. Pamiętaj więc o delikatności.

Jak wyczyścić pasek od zegarka?

Skoro mamy wyczyszczoną kopertę, czas skręcić zegarek. Został jednak jeszcze jeden element. Jak wyczyścić pasek od zegarka? To zależy od tego z czego pasek ten został wykonany. Zacznijmy od tego najbardziej klasycznego, eleganckiego i formalnego, czyli paska skórzanego. Skóra to naturalne i delikatne tworzywo, powinno się zatem nie narażać go na kontakt z wilgocią – gromadząca się bowiem w porach skóry wilgoć może doprowadzić do popękania takiego paska. Jak wyczyścić pasek od zegarka? Skórzany wymaga delikatności i odpowiednich środków. Brud zgromadzony zarówno na powierzchni skóry, jak i ten, który wniknął w jej głąb, możesz usunąć za pomocą preparatów myjących do skóry – butów i galanterii. Sprawdzą się tu także środki do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej czy siodeł. Pamiętaj jednak, że wybrany specyfik nie może mieć mocnego zasadowego odczynu, bo inaczej może rozpuścić przezroczystą warstwę ochronną paska, czyli tzw. top coat.

Jeśli myślisz, że to wszystko w kwestii jak wyczyścić pasek od zegarka skórzanego, jesteś w błędzie. Wyczyszczenie go bowiem to nie wszystko – skóra musi być odpowiednio pielęgnowana. Tylko tak pozostanie elastyczna, miękka i odporna na uszkodzenia. Po zabiegu czyszczenia warto więc postawić na pielęgnację i impregnację stosując np. mleczko konserwujące przeznaczone do skóry. A co jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych środków, a Twój pasek już woła o „kąpiel”? Przygotuj domową pastę czyszczącą z jednej łyżeczki wody i jednej łyżeczki sody oczyszczonej, nałóż ją na obydwie strony paska i pozostaw na godzinę do wchłonięcia. Wystarczy następnie użyć szmatki z mikrofibry, by usunąć nadmiar pasty i wypolerować pasek. Gwarantujemy, że i brud i woń potu znikną przynajmniej na jakiś czas.

czyszczenie paska od zegarka

A jak czyścić pasek od zegarka zrobiony z innego materiału? Spójrzmy na przykład na te silikonowe – je można bez problemu wyczyścić wodą z mydłem, a nawet szamponem. Sprawdzi się też domowa pasta zrobiona z proszku do prania i wody. Tu trzeba jednak uważać, jeśli pasek jest kolorowy – detergenty mogą go bowiem odbarwić. Inna natomiast pasta – wykonana z wody i proszku do pieczenia – sprawdzi się do czyszczenia pasków materiałowych (najlepiej białych). Możesz spokojnie szorować szczoteczką do zębów, a następnie wypłukać w wodzie – i pasek jak nowy. A co z gumowymi paskami, charakterystycznymi dla zegarków sportowych? Te są wyjątkowo podatne na zabrudzenia, jeśli uprawiamy w nich aktywność fizyczną. Tu zasada będzie identyczna jak w przypadku pasków silikonowych – silikon bowiem to syntetyczna guma.

Wiesz już zatem jak wyczyścić pasek od zegarka, ale co jeśli Twój zegarek nie ma paska, a bransoletkę? Bransoletka jest znacznie łatwiejsza zarówno do utrzymania w czystości, jak i samego czyszczenia. Tu musisz uważasz przede wszystkim na silne detergenty i chlor, które mogą ją uszkodzić. Najlepiej więc wziąć delikatny detergent np. mydło w płynie i wilgotną, miękką szczoteczką do zębów wyczyścić szczeliny, a następnie opłukać bransoletkę pod wodą. Pamiętaj jednak, by nie naciskać zbyt mocno, co może spowodować niepożądane zadrapania. Na końcu osusz bransoletkę ściereczką, a jej ogniwa suszarką.

Jak wyczyścić zegarek? Koperta i pasek to nie wszystko!

Zegarek posiada jeszcze to, co najważniejsze z praktycznego punktu widzenia – szkiełko. Aby widoczność była jak najlepsza, warto je odpowiednio polerować. Tu również sposób czyszczenia różni się diametralnie od materiału z jakiego szkiełko jest wykonane. Te plastikowe można polerować specjalną pastą polerską do szkiełek w zegarkach. Hesalitowe – papierem ściernym, ale „na mokro” –  przy zwilżeniu materiału polerowanego wodą. Zegarki ze szkiełkiem mineralnym można natomiast polerować wyłącznie maszynowo, ponieważ jest zbyt twarde, by zrobić to ręcznie. Szafirowe szkiełka to zadanie dla zegarmistrza – nie da się bowiem wypolerować tu głębszych rys bez użycia materiału twardszego od szafiru, czyli diamentu.

pielęgnacja zegarka

Czyszcząc zegarek, nie zapomnij nigdy o całkowitym wysuszeniu każdego elementu – zapobiega to zgromadzeniu się wilgoci, powstawaniu pleśni i szybkiemu powrotowi zabrudzeń. Jeśli nie będziesz dbał odpowiednio o swój zegarek, nie tylko będzie on prezentował się nieestetycznie (a prawdopodobnie i niezbyt przyjemnie pachniał), ale także nie posłuży Ci zbyt długo. Na początku straci blask, a w końcu osłabi się działanie mechanizmu – niewidzialne gołym okiem zanieczyszczenia to największe zagrożenie dla technologii. Pamiętaj jednak, by brać się za pielęgnację z głową – dowiedz się najpierw czy Twój zegarek jest wodoszczelny, a następnie dopasuj środki i metody czystości do materiałów z jakich wykonana jest koperta i pasek. Nieodpowiednie czyszczenie może bowiem wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. Żeby uniknąć takich przykrych konsekwencji, sprawdź jak jeszcze możesz zadbać o swój zegarek.

diesel zegarki

Emporio Armani zegarki

zegarki festina

michael kors