Przejdź do następnych akapitów:
„Spójrz na zegarek”. Praktycznie każdy po usłyszeniu takiej komendy zerknie na swój lewy przegub. Dlaczego przyjęło się, że zegarek nosimy na lewej ręce? Czy zakładanie go na prawą jest błędem?
Odpowiedzi na to pytanie można mnożyć, poniżej przedstawiamy kilka najtrafniejszych.
Wygodniej
Naukowcy uważają, że nawet 90% osób jest praworęczna. To zdecydowana większość, dla której projektowanie wygodnych wyrobów jest bardziej praktyczne i opłacalne. Najprawdopodobniej pierwsi twórcy zegarków ręcznych także mieli sprawniejsze prawe ręce, co zaowocowało zwyczajowym montowaniem koronki z prawej strony. Lewa ręka u osoby praworęcznej jest znacznie mniej wyćwiczona, do tego stopnia, że już samo nakręcanie nią mechanizmu byłoby niewygodne. Prawą ręką dokonujemy większości czynności – od pisania po krojenie warzyw, a obecność zegarka mogłaby je utrudniać. Ponadto zegarek na lewej ręce pozwala na kontrolowanie czasu podczas ich wykonywania. Warto wspomnieć, że zegarki kieszonkowe przypina się do lewej guzika fraka.
Bezpieczniej
Zegarek spoczywający na lewej ręce praworęcznego jest mniej podatny na uszkodzenia. Co więcej, zauważyć można drobne przyspieszenie zużycia mechanizmu w zegarkach automatycznych, jeśli noszone były na ręce dominującej! Ta po prostu częściej wprawia je w ruch.
Grzeczniej
Istnieje przekonanie, że noszenie zegarka na prawej ręce jest nie do końca zgodne z etykietą. Zegarek to wyszukana ozdoba, dopełnienie stylizacji, pewien wyznacznik statusu jego właściciela. Jednak dobre wychowanie wymaga, by swoją pozycję zaznaczać dyskretnie, nie chełpić się drogim zegarkiem. A założony na ręce prawej o wiele częściej byłby eksponowany. Ciekawe, że trend noszenia zegarków na prawej ręce jest podobno popularny za naszą wschodnią granicą…
Leworęczni
Należy oddać zasłużony szacunek osobom leworęcznym, które już przyzwyczaiły się do swojej „niszowości” i dzielnie znoszą dyktat praworęcznych. Istnieją zegarki zaprojektowane specjalnie dla nich, wydawane w niewielkich seriach. Dodajmy, że moda, choć ma swoje kanony i zasady, jest przede wszystkim dla ludzi, a wygoda jest czymś niezbędnym. Nikt nie powinien robić problemów widząc zegarek noszony na ręce prawej, jeśli tak życzy sobie jego użytkownik.