Coco Chanel, Margaret Thatcher, Diana Spencer, Phoebe Philo łączy nie tylko siła, charyzma i pewność siebie, lecz także jedyny w swoim rodzaju styl. Mowa oczywiście o power dressing – stylu, który już dawno nie jest zarezerwowany jedynie dla ze świata biznesu i polityki, a coraz śmielej wkrada się do mody codziennej. Jak tworzyć outfity w tym klimacie? Kim się inspirować? Zobacz, które ubrania i zegarki dodadzą Ci pewności siebie!
Spis treści
- Power dressing: kobieca siła wyrażona strojem... i zegarkiem!
- Jaka jest historia stylu power dressing?
- Jakie ubrania i dodatki są charakterystyczne dla stylu power dressing?
- Power dressing kiedyś i dziś: jak nosić ten trend teraz?
- Power dressing – kim się inspirować?
- Damski zegarek Olivia Burton Ultra Slim 24000023
- Damski zegarek Olivia Burton Hexa 24000030
- Damski zegarek Olivia Burton Guilloche 24000039
- Damski zegarek Olivia Burton Multi Function 24000054
- Damski zegarek Roamer C-Line 658833 41 55 61
- Damski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWLL2219305
- Szukasz dodatków, które wyróżnią Cię z tłumu? Mamy dla Ciebie wyjątkowe zegarki!
Power dressing: kobieca siła wyrażona strojem... i zegarkiem!
W dosłownym tłumaczeniu power dressing oznacza ubiór mocy. Po raz pierwszy termin ten pojawia się w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Prawdziwy boom na stylizacje power dressing przynosi jednak dopiero kolejna dekada. Początkowo styl ten kojarzy się w głównej mierze z uniformami inspirowanymi modą męską. W garderobie ówczesnej kobiety biznesu królowały perfekcyjnie skrojone kostiumy, szerokie w ramionach marynarki i mało kobiece garnitury. Jak styl ten ewoluował na przestrzeni dekad? Dowiedz się i zobacz, jakie zegarki najlepiej uzupełnią biznesowy look!
Jaka jest historia stylu power dressing?
Power dressing ma swoje początki w latach 20. XX wieku. Właśnie wtedy kobiety zrzuciły gorsety i zaczęły odważniej sięgać do męskiej garderoby. W 1926 roku na wybiegach pojawia się kolekcja Coco Chanel, która raz na zawsze zmienia bieg historii mody. Wśród propozycji znalazła się m.in. mała czarna oraz damski kostium złożony ze spódnicy i wełnianej marynarki. Żakiecik wyróżniał się krótkim fasonem, dopasowanymi rękawami, wyrazistymi guzikami i brakiem kołnierzyka. Ze względu na uniwersalność i wygodę ubrania Chanel szybko zadomowiły się w garderobach bizneswomen. Stworzyły przy okazji podwaliny dla stylu, który pół wieku później nazwano power dressing.
Okres świetności power dressingu przynoszą jednak dopiero lata 80. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w owym czasie kobiety zaczynają aktywnie uczestniczyć w sferach życia, które dotychczas zarezerwowane były dla mężczyzn. Chcąc dopasować się do nowej rzeczywistości, zaczynają sięgać po fasony i kolory inspirowane modą męską. Rozkloszowane spódnice, falbaniaste bluzki i pogodne kolory ustępują więc szerokim spodniom, nieco kanciastym marynarkom i stonowanej palecie barw.
W latach 80. esencja tego stylu była powiązana z zawodowymi kompetencjami, dziś power dressing to przede wszystkim manifestacja kobiecej siły. Za zmianą postrzegania power dressingu idą zmiany w garderobach.
Jakie ubrania i dodatki są charakterystyczne dla stylu power dressing?
Jak skompletować biznesową garderobę w zgodzie z najnowszymi trendami? W Twojej szafie nie może zabraknąć takich klasyków, jak:
-
damski garnitur,
-
marynarka oversize,
-
koszula o swobodnym fasonie,
-
sukienka biznesowa,
-
garsonka o współczesnym kroju,
-
spódnica ołówkowa,
-
prosty, klasyczny płaszcz: najlepiej beżowy, szary, granatowy lub czarny,
-
eleganckie buty, które pasują do spódnic, sukienek i garniturów.
Damskie garnitury, ołówkowe sukienki i spódnice oraz marynarki o przeskalowanej linii ramion to klasyka power dressingu. Garnitury nie mają dziś nic wspólnego z tymi z lat 80. Bywają dopasowane albo oversize'owe, czarne, szare, ale też w kolorach, które dodają energii i podkreślają temperament. Swobodny, wygodny fason i szeroka paleta barw sprawia, że możesz nosić je na tysiące sposobów. Założysz je do koszuli i szpilek, a po godzinach do sneakersów i T-shirta.
Marynarka oversize to kolejny must-have. Wyglądająca na za dużą, o mocno poszerzonej linii ramion to znak rozpoznawczy mody lat 80. Cztery dekady później ten bezdyskusyjny klasyk wciąż jest na topie. Współczesne marynarki też wyróżnia przeskalowany fason. Zamiast poduszek na ramionach projektanci stawiają jednak na sylwetki inspirowane męską elegancją. Połącz je z cygaretkami, a powstanie zestaw idealny do biura.
Jeśli chodzi o sukienkę w biznesowym stylu, najlepsza będzie klasyczna: prosta, ołówkowa. To doskonała alternatywa dla garnituru. Świetnie wygląda z żakietem. Możesz śmiało wybrać małą czarną, chociaż dobrze sprawdzi się też krata albo pepitka.
Power dressing kiedyś i dziś: jak nosić ten trend teraz?
Początkowo szafa w stylu power dressing pełna była fasonów zapożyczonych z mody męskiej. Honorowe miejsce na wieszakach zajmowały marynarki o męskim kroju, żakiety z szerokimi ramionami i również szerokie spodnie garniturowe. Nawiasem mówiąc, i jedne, i drugie tej jesieni powróciły na wybiegi. Jeśli natomiast chodzi o buty, pierwszym wyborem były loafersy bądź oxfordy.
Power dressing we współczesnej odsłonie to w dalszym ciągu sporo męskich klasyków, jednak pojawiają się one w mniej zachowawczej formie. Na przestrzeni kilku dekad sylwetki mocno ewoluowały, co doskonale widać na przykładzie garniturów. Obok marynarek w typowo męskim stylu projektanci proponują znacznie delikatniejsze żakiety – z taliowaniem i łagodniejszą linią ramion. Znów modne są fasony oversize. Ramiona są w dalszym ciągu mocno zaznaczone, jednak harmonijnie współgrają z kobiecą sylwetką.
W biznesowych kolekcjach na sezon jesień/zima 2023 prym wiodą także spódnice oraz sukienki ołówkowe, które podkreślają proporcje sylwetki. Podobną ewolucję przeszły garniturowe spodnie w kant. Te współczesne są szyte tak, aby dobrze układały się na kobiecej sylwetce. Konkurencję klasycznym krojom robią też eleganckie cygaretki.
Zmiany nie ominęły palety barw. Biurowe przestrzenie to już nie tylko czerń, biel i granat. Soczysta pomarańcza, wyrazista fuksja czy elektryzujący kobalt są w biznesowym dress codzie mile widziane. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza garnitury utrzymane w mocnych kolorach i wzory. A jeśli chodzi o koszule? Tutaj akurat króluje klasyka – biele i błękity. Nie brakuje jednak ozdobnych marszczeń, falbanek, bufek, guziczków czy haftów.
Jak widać, nowy power dressing lubi eksperymentować z formą. Nadal koncepcja ta odnosi się do formalnego ubioru, jednak nie ma już sztywnych reguł, których koniecznie trzeba się trzymać.
Power dressing – kim się inspirować?
Jeśli chodzi o stylizacje w duchu lat 80., kopalnią inspiracji mogą być zdjęcia Margaret Thatcher, która często pojawiała się w swoich garsonkach, a także księżnej Diany i Hilary Clinton w przeskalowanych marynarkach. Power dressing z tamtego okresu znajdziemy także u Julii Roberts, która pojawiała się na czerwonych dywanach w męskich garniturach. Nie sposób nie wspomnieć też o Joan Collins z kultowego serialu „Dynastia”. Garderoba Alexis, jej serialowej bohaterki, do dziś inspiruje projektantów. Projekty w podobnym stylu pojawiły się m.in. na jesienno-zimowych wybiegach Chanel.
Jak może wyglądać współczesny power dressing, pokazują Lady Gaga, Phoebe Philo czy Victoria Beckham. W odświeżoną koncepcję świetnie wpisują się także kolekcje Elisabetty Franchi – projektantka tworzy m.in. sukienki o marynarkowych fasonach. Jakie zegarki wybrałyby dla siebie ikony power dressingu? Oto kilka propozycji od marek Olivia Burton, Kenneth Cole i Roamer.
Damski zegarek Olivia Burton Ultra Slim 24000023
Zegarek Olivia Burton Ultra Slim 24000023 przyciąga giloszowaną tarczą. Technika giloszowania polega na precyzyjnej obróbce materiału w taki sposób, że na zdobionej powierzchni powstają geometryczne wzory. Koperta ultraslim tego zegarka bez problemu zmieści się pod mankietem koszuli. Klasyczna srebrno-biała kolorystyka doskonale dopasuje się do formalnego dress code'u.
Damski zegarek Olivia Burton Hexa 24000030
Kolejna propozycja od londyńskiej marki inspirowana jest męskim wzornictwem. Zegarek Olivia Burton Hexa 24000030 ma wizualnie dość masywną kopertę i bransoletę. Całość łagodzi kobiecy odcień różowego złota i bezel z kryształkami. Noś go z oversize'ową marynarką, dopasowanymi spodniami i parą ulubionych trampek.
Damski zegarek Olivia Burton Guilloche 24000039
Damski zegarek Olivia Burton Guilloche 24000039 doskonale sprawdzi się w roli nietypowego akcentu. Projektantki odważnie eksperymentują z proporcjami koperty i bransolety, a tarczę dekorują pięknym giloszem. Efektem tych eksperymentów jest zegarek, który ma w sobie coś nowatorskiego.
Damski zegarek Olivia Burton Multi Function 24000054
Minimalistyczny outfit typu szare cygaretki i biała koszula idealnie byłoby uzupełnić nieco bardziej wyrazistą biżuterią. O ile mocno biżuteryjny zegarek niekoniecznie jest dobrym pomysłem, o tyle już Olivia Burton Multi Function 24000054 doskonale odnajdzie się w takim towarzystwie. Zegarek wyróżnia się nowoczesną formą, praktyczną tarczą z datownikiem oraz eleganckim, chłodnym odcieniem złota. Kryształkowe indeksy dodają mu kobiecego charakteru.
Damski zegarek Roamer C-Line 658833 41 55 61
Bez względu na to, czy wybierasz się na spotkanie biznesowe, do biura, czy na rozmowę o pracę, ten zegarek będzie zwieńczeniem Twojego profesjonalnego wizerunku. Roamer C-Line 658833 41 55 61 mocowany jest na ceramicznej bransolecie. To doskonały wybór, jeśli w dodatkach liczy się dla Ciebie elegancja, niepowtarzalność i wysoka jakość materiałów. Bransoleta ze spieku ceramicznego świetnie wygląda i doskonale się nosi. Jest lekka, przyjemnie chłodna w dotyku, oraz odporna na zarysowania. Dla zwiększenia trwałości krawędzie bransolety zabezpieczono stalowymi elementami. Zegarek działa w oparciu o precyzyjny, szwajcarski mechanizm kwarcowy. Mechanizm umieszczono w stalowej, wodoszczelnej kopercie. Tarczę chroni odporne na zarysowania szkło szafirowe.
Damski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWLL2219305
Bardzo często, ubierając się do biura, wybór pada na jasną górę i ciemny dół. Power dressing naszych czasów bardzo lubi zabawę kontrastem. Możesz więc pójść o krok dalej i połączyć biurową klasykę z designerskimi akcentami. Damski zegarek Kenneth Cole Automatic KCWLL2219305 znakomicie wpasowuje się w biznesową koncepcję. Uwagę przykuwa projekt tarczy. Nic tak nie dodaje charakteru jak otwarty cyferblat, przez który można podejrzeć pracę mechanizmu. Duszą zegarka jest mechanizm automatyczny, który napędza się samoistnie podczas noszenia. Zegarek sprawdzi się zarówno w zestawach w stylu power dressing, jak i tych luźnych, casualowych.
Szukasz dodatków, które wyróżnią Cię z tłumu? Mamy dla Ciebie wyjątkowe zegarki!
Czy istnieje taki styl ubierania, który sprzyja kobietom w odnoszeniu sukcesu? Czy raczej jest tak, że ubieramy się w konkretnym stylu, który wynika z charakteru i wewnętrznej pewności siebie? Choć pewność siebie każdej z nas zaczyna się w środku, to jednak ubrania mogą pomóc poczuć się pewniej. W poszukiwaniu zegarka, który najlepiej wyraża to, kim jesteś, zajrzyj do SWISS. Znajdziesz u nas markowe zegarki damskie: minimalistyczne, klasyczne, oryginalne, biżuteryjne, sportowe i wiele więcej. Sprawdź kolekcje online lub odwiedź jeden z naszych butików stacjonarnych!