Moda vintage przeżywa swoją drugą młodość. Jest oryginalna, nonszalancka i odrobinę nostalgiczna. Współczesne marki modowe coraz częściej stawiają na upcykling, nadając rzeczom sprzed lat nowe życie, a projektanci biżuterii i zegarków tworzą kolekcje inspirowane estetyką retro. Sprawdź, jak dobierać dodatki do stylizacji vintage!
Spis treści
- Vintage – oryginalny styl ubierania się
- Outfity w stylu vintage, czyli jakie?
- Na jakie dodatki vintage postawić?
- Zegarki vintage: poznaj ich cechy
- Zegarek damski Olivia Burton 24000162
- Zegarek damski Olivia Burton 24000130
- Zegarek damski Olivia Burton 24000124
- Zegarek męski Citizen CA7061-26X
- Zegarek męski Casio AQ-230A-2A2MQYES
- Poznaj ofertę zegarków vintage w SWIS
Vintage – oryginalny styl ubierania się
Jeszcze nie tak dawno zrównoważona moda była tematem dość niszowym, a o upcyklingu nie mówiło się wiele. Dziś to jeden z silniejszych trendów. Z roku na rok przybywa projektantów, którzy idą w tym kierunku. W swoich projektach wykorzystują raz second-handowe zdobycze, innym razem resztki materiałów z archiwalnych kolekcji. Są też i tacy, którzy sięgają po teatralne kurtyny, ręcznie tkane narzuty czy zasłony – naturalnie wszystko z drugiego obiegu. Żakardy, aksamity i jedwabie, które trafią w ich ręce, zamieniają się w projekty niczym wyjęte z dawnych lat. A czasami w ich mocno uwspółcześnione wersje. Zobacz, jak nosić vintage w 2024 roku i na jakie dodatki postawić!
Outfity w stylu vintage, czyli jakie?
Przez styl vintage rozumiemy sposób ubierania się, który czerpie inspiracje z przeszłości. Mogą to być zarówno lata 20. i 30., jak i znacznie późniejsze – 80., 90., czy nawet 2000. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o ubrania, które mają co najmniej 20 lat. Chodzi tu nie tyle o kopiowanie dawnych stylizacji, ile o potraktowanie ich jako luźną inspirację, punkt wyjścia do zabawy stylem. Zwłaszcza że ubrania i dodatki retro naprawdę dobrze łączą się z najnowszymi trendami. Co więc warto mieć w szafie?
-
Koszulka polo – ten ponadczasowy fason pojawił się w modzie w latach 20. XX wieku. Bez względu na to, czy wybierzesz czerwoną, niebieską, czy białą, każda z nich będzie świetną bazą looku vintage.
-
Bluzka w kwiaty lub groszki – zwłaszcza biała w czarne groszki. Dla spotęgowania efektu retro, postaw na bluzkę z wiązaną kokardą pod szyją.
-
Rozkloszowana sukienka – falbaniasta, podkreślająca talię, idealnie, jeśli jest uszyta ze wzorzystej tkaniny, np. w grochy, paski albo kwiatową łączkę.
-
Spodnie z szeroką nogawką – mogą być eleganckie, garniturowe, ale też dżinsy o kroju dzwonów i szwedów. Jako że spodnie wide leg powróciły w tym roku na wybiegi, możesz śmiało sięgnąć po takie z aktualnej kolekcji.
-
Dwurzędowy płaszcz – czyli prototyp współczesnego trencza. Szukaj klasyka o długości przed kolano i delikatnie trapezowym kroju.
Geometryczne i roślinne wzory, pepitka, plisowane spódnice, pikowania na kurtkach i torebkach doskonale pasują do estetyki dawnych lat. Moda retro to także nasycone, czyste kolory – ostra czerwień, intensywny pomarańczowy, kobaltowy niebieski czy trawiasta zieleń. Możesz też poeksperymentować z kontrastami.
Również męska moda vintage to podróż po kolorach, krojach i wzorach. W styl retro świetnie wpisuje się zwłaszcza burgund i purpura podbita granatem i szczyptą błękitu. W męskiej szafie vintage nie może zabraknąć dobrze skrojonego garnituru i marynarek. Alternatywą dla klasycznych garniturów są trzyczęściowe, z kamizelką. Ważne miejsce na wieszakach zajmują koszule. Te klasyczne, jednokolorowe sprawdzą się w formalnych setach, te kolorowe będą idealne na co dzień. Jeśli chodzi o wzory, strzałem w dziesiątkę będzie krata i paski, a jeśli lubisz się wyróżniać – postaw na kwiaty. Będą jak znalazł na wakacyjne miesiące.
Na jakie dodatki vintage postawić?
Skoro mamy już bazę, czas na dodatki. Jeśli chodzi o buty damskie, świetnie sprawdzą się czółenka na słupku. Eleganckie i praktyczne kojarzą się z latami 20. XX wieku. Wówczas zwykle miały stonowane odcienie: brązowe lub czarne, ewentualnie szare. Natomiast już lekkie baleriny w stylu lat 60. to doskonała opcja na ciepłe dni. Polubią się zarówno z rozkloszowanymi sukienkami czy spódniczkami, jak i z dżinsami. Modele z kokardką nadadzą stylizacji dziewczęcego charakteru. Torebki w formie kuferka, małe kopertówki – pikowane lub gładkie zawieszone na cienkim łańcuszku to kolejne projekty, które pamiętają lata 30. Nie zapominamy też o apaszkach. Jedwabne chusty w misterne wzory tego lata nosimy nie tylko na szyi, ale też na głowie, zamiast opaski.
Do wakacyjnych walizek pakujemy obowiązkowo kapelusz z dużym rondem i okulary przeciwsłoneczne – w stylu Grace Kelly, Ginger Rogers, a może jednak Audrey Hepburn? Oprawki, które pojawiły się w „Śniadaniu u Tiffany’ego”, znów są najbardziej pożądanym modelem. Duże, szylkretowe o kształcie kocich oczu dodadzą stylizacji tajemniczości. Idealnie pasują kobietom o twarzy owalnej lub kwadratowej. W klimat vintage świetnie wpisują się też awiatorki w stylu Ginger Rogers – okrągłe, z mocno przyciemnionymi szkłami, na cieniutkich metalowych zausznikach. Genialnie wyglądają zarówno z koczkiem, jak i z włosami rozwianymi przez wiatr. Białe, nieco grubsze oprawki Grace Kelly, które możecie kojarzyć z filmu „Złodziej w hotelu” to opcja dla tych, które szukają czegoś bardziej wyrazistego. Wspaniale wyglądają w plażowych lookach. Przy okazji podkreślą wakacyjną opaleniznę. To zaledwie kilka pomysłów, bo możliwości są praktycznie nieograniczone. Wiele modowych inspiracji znajdziesz m.in. u Kim Kardashian, Belli Hadid, Zendaya i Kendall Jenner.
Również męskie stylizacje nie obędą się bez dodatków. W roli butów doskonale sprawdzą się mokasyny i sztyblety. Te drugie to opcja na jesień i zimę, te pierwsze – świetny kompromis na lato. Będą jak znalazł do spodni z lnu i bawełnianych chinosów, ale też do garnituru. Męski styl vintage to również kaszkiety, szelki, poszetki, spinki do mankietów i oczywiście zegarki. Jeśli poszukujesz inspiracji w tym stylu, możesz podpatrzeć je m.in. u Micka Jaggera, Jamesa Deana i Alaina Delon. Sporo o stylu retro pisze też Michał Kędziora na swoim blogu Mr. Vintage.
Zegarki vintage: poznaj ich cechy
W branży przez zegarki vintage często rozumie się oryginalne, stare modele sprzed 1980 roku. Zazwyczaj są to czasomierze z mechanicznym naciągiem nakręcane ręcznie przy pomocy koronki. Wiele z nich pochodzi z limitowanych serii i ma wysoką wartość kolekcjonerską. Można rozpoznać je po charakterystycznym wyglądzie. Koperta z reguły jest dość niewielkich rozmiarów, bo jej średnica waha się w granicach 32-35 milimetrów w zegarkach męskich. Dla porównania współczesne zegarki męskie mają zwykle koperty w rozmiarze 39-42 mm. Do tego dochodzi styl czcionek na tarczy. Kolejne godziny oznaczane są za pomocą cyfr rzymskich albo arabskich.
Alternatywą dla oryginalnych zegarków vintage są współczesne projekty inspirowane tymi sprzed lat. Mogą do nich nawiązywać kształtem koperty, splotem bransolety, czcionkami, kolorystyką i zdobieniami na tarczy. Poniżej kilka takich właśnie zegarków damskich i męskich.
Zegarek damski Olivia Burton 24000162
Damskie zegarki vintage to często prawdziwa biżuteria. Finezyjne i subtelne, wykonane ze szlachetnych kruszców oraz zdobione drogimi kamieniami naturalnymi stały się inspiracją m.in. dla kolekcji Vintage Bead marki Olivia Burton. Zegarek damski Olivia Burton 24000162 podkreśli charakter wieczorowej sukienki, a codziennym stylizacjom doda subtelności i kobiecości. Wyróżnia się okrągłą, zdobioną kopertą, minimalistyczną tarczą wykończoną szlifem słonecznym i wąską bransoletą mesh. Drobna stalowa plecionka dobrze układa się na nadgarstku i wygląda się nadzwyczaj efektownie. Na pierwszy rzut oka przypomina gęsto utkaną tkaninę. Jeśli chodzi o kolory, projektantki postawiły na delikatne różowe złoto.
Zegarek damski Olivia Burton 24000130
Mozaikowa bransoleta, koperta w kolorze starego złota i fantastyczny cyferblat w stonowanej zieleni – jest nonszalancko i z artystycznym zacięciem. Zegarek damski Olivia Burton 24000130 to projekt dla indywidualistek. Jego siłą jest tarcza pokryta ozdobnym giloszem. Giloszowanie to wyjątkowa technika zdobnicza pochodząca z XVIII-wiecznej Francji. Samo słowo gilosz pochodzi od francuskiego „guilloché”, co oznacza ornament. Polega na nanoszeniu na powierzchnię cyferblatu precyzyjnego, powtarzalnego wzoru. Zazwyczaj dekor składa się z cienkich linii lub okręgów o regularnym układzie. Często wzory zaczerpnięte są prosto z natury. Giloszowana tarcza zyskuje głębi i przyciąga spojrzenia.
Zegarek damski Olivia Burton 24000124
Koperta w zegarkach vintage z reguły jest okrągła, chociaż zdarza się też, że bywa prostokątna, kwadratowa lub wielokątna. Na taki kształt zdecydował się m.in. Cartier w swojej kultowej serii Tank z początku XX wieku. Osiemdziesiąt lat później, w 1987 roku, dom mody Chanel zaprezentował światu zegarek Première z oryginalną kopertą w kształcie prostokąta ze ściętymi rogami. Na kwadrat stawiają też brytyjskie projektantki w zegarku Olivia Burton 24000124. Niewielka kwadratowa koperta mocowana jest na dwutonowej bransolecie. Cyferblat jest gładki, czarny – bez oznaczeń, za to biżuteryjnie zdobiony na obwodzie. Zegarek jest filigranowych rozmiarów. Fajnie wygląda na drobnym nadgarstku.
Zegarek męski Citizen CA7061-26X
Zegarek męski Citizen CA7061-26X to z kolei projekt, w którym można dostrzec wpływy Bauhausu. Symetria, smukłe linie i harmonijne kolory oraz forma, która wynika z funkcji to cechy charakterystyczne dla tego nurtu. Smukła koperta tego zegarka mocowana jest na brązowym pasku skórzanym, a beżowy cyferblat uzupełniono o praktyczne detale: chronograf i datownik. Zegarek działa na podstawie nowoczesnej technologii solarnej Eco-Drive. To rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne i wygodne, bo eliminuje potrzebę cyklicznej wymiany baterii. Jest czytelnie, prosto i praktycznie.
Zegarek męski Casio AQ-230A-2A2MQYES
O ile zegarki z początku XX wieku mocowane były najczęściej na skórzanym pasku oraz utrzymane w czerni, beżach i brązach, o tyle lata 80. przyniosły całkowitą zmianę trendu. Na rynku pojawiły się pierwsze modele elektroniczne mocowane na bransolecie, z charakterystyczną kanciastą kopertą. Pionierem w tej dziedzinie była japońska marka Casio. Dziś kultowe modele tej marki mają wartość kolekcjonerską i sentymentalną, a wiele z nich doczekało się nowej wersji. Zegarek męski Casio AQ-230A-2A2MQYES to właśnie przykład współczesnej reinterpretacji modelu sprzed czterdziestu lat. Uwagę zwraca analogowo-elektroniczny cyferblat w neonowym turkusie. Zegarek wyposażono w stoper, alarm i datownik.
Poznaj ofertę zegarków vintage w SWISS
Tworząc outfity w stylu vintage, z powodzeniem możesz ograniczyć się do samych dodatków. Damskie i męskie zegarki inspirowane przeszłością znajdziesz na swiss.com.pl oraz w butikach SWISS. A więcej zegarkowych inspiracji przeczytasz na naszym blogu – miłej lektury!