X
Cena
niska
wysoka
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

wąski
szeroki
średni
OD
DO

cienka
gruba
średnia
OD
DO

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...

  • Trwa ładowanie...
Sprawdź, na jakiej zasadzie działa mechanizm solarny i poznaj zegarki z linii Bering Solar

Sprawdź, na jakiej zasadzie działa mechanizm solarny i poznaj zegarki z linii Bering Solar

Zegarki duńskiej marki Bering przekonują prostą formą, pięknymi detalami i jakością wykonania. Skandynawscy projektanci chętnie sięgają też po najnowsze technologie. W dzisiejszym wpisie zapraszamy na przegląd zegarków damskich i męskich z linii Bering Solar. Przy okazji wyjaśnimy, jak działa mechanizm solarny.

Mechanizmy napędzające zegarki: jaki masz wybór?

Jedną z istotniejszych kwestii, jaką należy przemyśleć przed zakupem zegarka, jest typ mechanizmu. Zamknięty w kopercie system kół zębatych i przekładni może wykorzystywać do pracy energię pochodzącą z różnych źródeł. W zależności od tego mechanizmy zegarków dzielimy na mechaniczne, kwarcowe i solarne.

Mechanizm manualny, zwany też mechanicznym z ręcznym naciągiem to najstarsza forma napędu. Już w XIII wieku montowano je w zegarach na wieżach kościelnych. Od końca XVI wieku napędzały zegarki kieszonkowe, a później także naręczne. Z biegiem czasu mechanizmy manualne stawały się coraz mniejsze i precyzyjniejsze. Aby zegarek mechaniczny działał, trzeba go nakręcić. Służy do tego koronka, czyli niewielkie pokrętło umieszczone zazwyczaj z boku koperty. Podczas nakręcania energia kinetyczna kumuluje się w bębnie sprężyny, po czym jest przekazywana do mechanizmu. W efekcie zegarek zaczyna odmierzać czas. Zgromadzona w bębnie energia wystarcza na 24 do 50 godzin pracy. Po tym czasie zegarek trzeba nakręcić ponownie.

Nieco nowszą wersją napędu mechanicznego jest mechanizm z naciągiem automatycznym. W tym przypadku nie trzeba pamiętać o regularnym nakręcaniu zegarka, bo energia do jego pracy generowana jest z każdym ruchem ręki podczas noszenia. Oznacza to, że nienoszony po pewnym czasie się zatrzyma. Długość rezerwy chodu może się różnić w zależności od modelu. Najczęściej wynosi ona 48 godzin. W razie potrzeby zegarek nakręcisz ręcznie za pomocą koronki.

Najczęściej obecnie spotykanym typem napędu jest mechanizm kwarcowy. Do działania wykorzystuje drgania kryształu kwarcu. Energia potrzebna do wprawienia kryształu w drgania pochodzi z wmontowanej baterii. Pierwszy zegarek z takim napędem zaoferowała japońska marka Seiko w 1969 roku. Zegarki kwarcowe są dokładniejsze niż mechaniczne. Są też wygodne, bo nie wymagają regularnego nakręcania. Ich serwisowanie z reguły ogranicza się do wymiany baterii co kilka lat.

Kolejnym krokiem w stronę innowacji są zegarki solarne. Po to rozwiązanie chętnie sięgają japońskie marki Seiko, Citizen i Casio, a z marek europejskich m.in. Bering. Co to znaczy, że zegarek jest solarny?

Zasada działania mechanizmu solarnego w zegarku

Mechanizm solarny to w rzeczywistości odmiana napędu kwarcowego. Do działania również wykorzystuje drgania kryształu kwarcu. Różnica jest taka, że zegarki solarne energię czerpią nie z jednorazowej, naładowanej fabrycznie baterii, a z akumulatora, który ładuje się na bieżąco energią świetlną. System zasilający mechanizm składa się więc z dwóch głównych elementów:

  • mikropaneli solarnych, które są wbudowane na tarczy i niewidoczne gołym okiem,

  • akumulatora, który magazynuje pozyskaną energię, dzięki czemu zegarek działa także w ciemności.

Panele solarne ładują się podczas ekspozycji na słońce, a w przypadku wielu zegarków również na światło sztuczne. Pozyskaną energię świetlną zamieniają na elektryczną, magazynują w akumulatorze i przekazują do mechanizmu. Ładowanie uruchamia się automatycznie, gdy tylko zegarek znajdzie się w zasięgu źródła światła. W zależności od modelu w pełni naładowany akumulator wystarcza na sześć do dwunastu miesięcy pracy.

W tym miejscu dodamy jeszcze tylko, że zegarki solarne wyróżniają się wysoką precyzją chodu. Pod kątem dokładności najlepiej wypadają modele sterowane radiowo, które synchronizują czas z zegarem atomowym.

zegarek-meski

Dlaczego warto kupić zegarek z napędem solarnym?

To rozwiązanie wygodne, przyjazne dla środowiska i dla portfela. Zegarki solarne są praktycznie bezobsługowe, bo całkowicie odpada regularna wymiana baterii. Jak już wspomnieliśmy powyżej, jednorazowa bateria w zegarku kwarcowym ma żywotność około 2 lat. Po tym czasie trzeba ją wymienić. Z kolei żywotność akumulatora w zegarku solarnym jest znacznie dłuższa. Producenci podają ją w latach, a niekiedy też w ilości cykli ładowania-rozładowania. W zależności od modelu jest szacowana na 7 do 10 lat. W praktyce może się jednak okazać, że akumulator będzie działał nawet 12-13 lat – jeśli nie był rozładowywany do zera. Oczywiście zegarkowe akumulatory są wymienne.

Trwałość, żywotność i jakość: sprawdź przed zakupem

Wysokiej jakości mechanizm i bateria są kluczowe dla długiej żywotności zegarka. W zegarkach Bering Solar zastosowano przyjazną dla środowiska baterię litowo-tytanową. Bateria zegarków ładuje się automatycznie nie pod wpływem słońca, ale też dowolnego innego źródła światła, np. żarówki. W całkowitej ciemności zegarek może działać do 12 miesięcy. O potrzebie ładowania przypomina wskaźnik zużycia baterii, a wbudowana funkcja Quick Start umożliwia szybkie ładowanie zegarka, który rozładował się do zera. Aby zaczął działać od razu, wystarczy umieścić go na kilka sekund w świetle o natężeniu minimum 1000 luksów – czyli np. 70 centymetrów od żarówki o mocy 30 W. Producenci pomyśleli też o funkcji zabezpieczającej przed przeładowaniem.

Mechanizm to nie wszystko. Równie ważne są materiały. Dobrze, jeśli koperta i bransoleta wykonane zostały ze stali szlachetnej, tytanu lub ceramiki. Zegarki z tych materiałów są trwałe, lekkie i bezpieczne dla większości alergików.

Tarcze zegarków może chronić:

  • szkło mineralne odporne na stłuczenia,

  • szkło szafirowe odporne na zarysowania,

  • szkło mineralne z powłoką szafirową odporne zarówno na stłuczenia, jak i zarysowania.

Projektanci z marki Bering stawiają na szkło szafirowe. Wyróżnia się ono wysoką przejrzystością i imponującą twardością. Pod kątem twardości uzyskało 9 punktów na 10 w skali Mohsa – więcej ma tylko diament. Szafirowe szkiełko po latach użytkowania nadal wygląda jak nowe i nie wymaga polerowania. Czym jeszcze wyróżniają się zegarki Bering Solar? 

Linia Solar marki Bering – odkryj popularne modele

Funkcjonalność i minimalistyczny design to znaki rozpoznawcze zegarków z tej linii. Koperty są smukłe, tarcze czytelne, a kolorystyka stonowana. W kolekcji czekają zegarki mocowane na skórzanych paskach i stalowych bransoletach – tych klasycznych, modułowych oraz siatkowych typu mesh. Można wybierać spośród modeli z kopertą okrągłą lub kwadratową. Wariantów kolorystycznych też jest całkiem sporo. Poniżej prezentujemy sześć zegarków damskich i męskich w różnorodnym stylu.

Zegarek męski Bering 14442-227

Zegarek męski Bering 14442-227 sprawdzi się niezależnie od tego, czy wybierasz się do pracy, na ważne spotkanie, czy luźne wyjście z przyjaciółmi. Czerń i granat to klasyka w modzie męskiej. Takie połączenie kolorów świetnie sprawdza się w zestawach casualowych i garniturowych. Zegarek ma smukłą kopertę, a mocowany jest na stalowej bransolecie mesh. Kontrastowa tarcza jest prosta i doskonale czytelna. Oryginalny układ indeksów nadaje jej luźniejszego charakteru. Na godzinie trzeciej umieszczono okienko datownika. Mały detal, a przydaje się na co dzień.

14442-227

Zegarek męski Bering 15439-508

Szmaragdowa tarcza i brązowy pasek skórzany to niecodzienna jak na markę Bering kolorystyka. Okrągła stalowa koperta zegarka Bering 15439-508 ma klasycznie wyprofilowane uszy. Również skórzany pasek z przeszyciami to ukłon w stronę zegarkowej klasyki. Na tarczy znajdziesz indeksy liniowe i dyskretne okienko datownika. Zegarek świetnie uzupełni miejskie i casualowe outfity, a w połączeniu z garniturem będzie odrobinę zaskakującym akcentem.

15439-508

Zegarek damski Bering 19535-754

Historia duńskiej marki Bering rozpoczyna się w 2009 roku, a właściwie rok wcześniej podczas jednej z wypraw duńskiego biznesmena i podróżnika Rene Kaerskova. Zainspirowany pięknem lodowców, wpadł na pomysł stworzenia linii minimalistycznych zegarków. Zegarek damski Bering 19535-754 doskonale oddaje tę artystyczną wizję. Monochromatyczny, nieco surowy w formie, w chłodnej tonacji w kolorze srebra przywodzi na myśl arktyczne krajobrazy. Oko przyciąga modułowa bransoleta i ciekawa architektura cyferblatu. Widzimy go zwłaszcza w towarzystwie bieli i minimalistycznych stylizacji.

19535-754

Zestaw damski Bering 14631-362-SET

Jest elegancko, a zarazem kobieco. Wciąż klasycznie, a jednak na czasie z aktualnymi trendami. Zestaw damski Bering 14631-362-SET to świetna propozycja na prezent. Zegarek ma okrągłą kopertę, gładką, czarną tarczę i wąską bransoletę mesh. Ta ostatnia w kobiecym kolorze różowego złota wystarczy, aby ten zegarek sam w sobie sprawdził się w roli biżuterii. Duńscy projektanci dodali do niego naszyjnik z zawieszką. Całość świetnie wygląda w duecie, lecz każdy z elementów zestawu można nosić również osobno.

14631-362-SET

Zegarek damski Bering 14333-222

Minimalistyczny, ponadczasowy, a jednak niebanalny – taki właśnie jest zegarek damski Bering 14333-222. Okrągła koperta nie ma charakterystycznych uszu, tarcza hipnotyzuje koncentrycznym rysunkiem, a bransoleta mesh regularnym splotem. Zegarek jest monochromatyczny, czarny, lecz zabawa fakturami sprawia, że wygląda lekko. Świetnie pasuje do czarnych total looków, stylizacji French Chic, minimalistycznych, artystycznych, ale też biznesowych i wieczorowych. Szczerze mówiąc, trudno chyba znaleźć outfit, w którym nie zdałby egzaminu. Załóż go raz, a obstawiamy, że stanie się nowym ulubionym dodatkiem w twojej szafie.

14333-222

Zegarek damski Bering 14427-366

Na koniec idziemy w typowo biżuteryjne klimaty. Zegarek damski Bering 14427-366 to niecodzienny projekt jak na duńską markę. Biała tarcza wykładana jest w środkowej części masą perłową, a kolejne godziny wskazują kryształkowe indeksy. Delikatna bransoleta mesh w odcieniu różowego złota przypomina gęsto utkaną tkaninę. Bransoleta mesh miękko układa się na ręce i idealnie dopasowuje. Jej długość reguluje się prosto i wygodnie – podobnie jak długość skórzanego paska. Biżuteryjny efekt dodatkowo potęguje opływowy kształt koperty. Ten zegarek z powodzeniem zastąpi bransoletkę. Sprawdzi się doskonale w stylizacjach na specjalne okazje, a tym codziennym doda kobiecego charakteru.

14427-366

Zegarki z napędem solarnym znajdziesz w SWISS!

Wszystkie zegarki Bering Solar z zestawienia powyżej oraz wiele więcej zegarków solarnych renomowanych marek czeka na swiss.com.pl i w butikach SWISS. Zegarki Bering przekonują jakością, precyzją wykonania i przyciągają pięknymi detalami. Wisienką na torcie jest artystyczna grafika na deklu. Każdy zegarek zapakowany został w słoiczek z mlecznego szkła. Zobacz i znajdź zegarek dla siebie albo na prezent!