W 2019 roku w Szanghaju Tiffany & Co po raz pierwszy zaprezentowała wystawę Vision and Virtuosity. Ekspozycja jest rodzajem wizualnej podróży w czasie. Kroniki, w której marka opowiada swoją historię. Jak wszystko się zaczęło? W czym tkwi fenomen koloru Tiffany Blue? Poczytaj!
Spis treści
- Historia luksusowej firmy Tiffany & Co
- Najpopularniejsze projekty i współprace
- Odkryj niezwykły kolor Tiffany Blue
- Zegarek damski Lee Cooper LC07955.190
- Zegarek damski Lee Cooper LC07962.300
- Zegarek damski Lee Cooper LC07957.390
- Zegarek damski Lee Cooper LC07923.490
- Zegarek męski Lee Cooper LC07982.300
- Zegarek męski Lee Cooper LC07959.300
- Modne zegarki fashion w sklepie SWISS
Historia luksusowej firmy Tiffany & Co
Jest rok 1837. 26-letni Charles Lewis Tiffany pożycza od ojca 1000 dolarów, za które otwiera wraz ze wspólnikami niewielki sklep na Broadwayu w Nowym Jorku. Wnętrze natychmiast wypełniają rzadkie, luksusowe przedmioty – zegary, biżuteria, ale przede wszystkim porcelana oraz szkło ozdobne. Kolekcję zabytkowej zastawy stołowej do dziś można podziwiać w nowojorskim The Metropolitan Museum of Art.
W 1853 roku Charles koncentruje się na biżuterii. Zaczyna tworzyć ją własnoręcznie i dalej prowadzi biznes już sam. W tym czasie sklep zmienia nazwę na Tiffany & Co oraz przenosi się na Manhattan – a dokładniej na róg Piątej Alei i 57. Ulicy. Szybko staje się miejscem, do którego modne Amerykanki zaglądają po biżuterię i zegarki. W jednym z wydań New York Times'a butik okrzyknięto wręcz „pałacem klejnotów”. Osiem lat później to właśnie tam kręcono sceny do Śniadania u Tiffany’ego.
Punktem zwrotnym w historii marki okazuje się rok 1887, kiedy do pracowni Tiffany’ego trafia żółty diament z Afryki Południowej. „The Tiffany Diamond” po oszlifowaniu waży przeszło 128-karatów. Ma 82 fasety i wart jest niebagatelne 26 milionów dolarów. Audrey Hepburn miała go na sobie w Śniadaniu u Tiffany'ego. Od tamtej pory jubiler zaczyna być kojarzony w pierwszej linii z unikalną, kolorową biżuterią. Ostatecznie diament trafił do projektu kolii, która pełni funkcję eksponatu w salonie przy Piątej Alei. Nie mija wiele czasu, a Charles nabywa na aukcji w Luwrze znaczną część francuskich klejnotów koronnych, zyskując tym samym przydomek Króla Diamentów.
Po śmierci jubilera w 1902 roku markę przejmuje jego syn Louis Comfort Tiffany, za sprawą którego biżuteria Tiffany & Co nabiera nowego wymiaru. Louis stawia na oryginalne diamenty i kamienie kolorowe. Do kolekcji trafiają m.in. morganity, tanzanity i tsavoryty. Pod koniec 2019 roku markę kupuje francuski koncern LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Od powstania po dziś dzień za biżuterią Tiffany kryje się rękodzielniczy kunszt. Pracownia artystyczna marki mieści się drugim piętrze w kamienicy przy Piątej Alei – bezpośrednio nad flagowym butikiem. Odwiedzając salon, można podejrzeć pracę rzemieślników.
Najpopularniejsze projekty i współprace
W 1845 roku Tiffany publikuje swój pierwszy katalog zamówień wysyłkowych z okładką w kolorze znanym dziś jako Tiffany Blue. Każde kolejne wydanie „The Tiffany Blue Book” przedstawiało najważniejsze projekty i współprace – m.in. z Jeanem Schlumbergerem.
Współpraca z artystą rozpoczęła się w 1956 roku i przyniosła przełom. Schlumberger pracował we własnej pracowni oraz na antresoli butiku. Spod jego ręki wyszło kilka ikonicznych projektów, w tym oprawa 128-karatowego żółtego diamentu, o którym wspominaliśmy powyżej. Był też autorem misternych bransoletek i pierścionków w odważnych kolorach, a także pierścionka z brylantem Sixteen Stone. Tworzył spektakularną biżuterię pełną życia. „Chcę uchwycić nieregularność wszechświata” – mówił w jednym z wywiadów. Jego fantazyjne projekty inspirowane są światem flory i fauny: od muszli zwierząt morskich, przez egzotyczne rośliny, aż po barwne ptaki. Jedyna w swoim rodzaju synteza form, gdzie rozgwiazda nagle staje się gwiazdą, a kwiat – słońcem, głęboko pobudza wyobraźnię.
Klejnoty zakupione na aukcji w Luwrze trafiły natomiast w ręce młodego projektanta Pauldinga Farnham’a, który zamienił je w secesyjne arcydzieła. Wśród nich znalazły się emaliowane broszki ze storczykami, które w 1889 roku pojechały na Wystawę Światową w Paryżu. W roku 1900, na kolejnej edycji Wystawy główną nagrodę zdobyła broszka w kształcie irysa ozdobiona szafirami i rzadkimi zielonymi granatami. Irys był ulubionym kwiatem Charlesa Tiffany'ego. Stąd też to właśnie ten motyw regularnie przewijał się w biżuterii, a wcześniej w zastawie stołowej.
Mówiąc o ikonicznych projektach Tiffany’ego, nie można zapomnieć o pierścionku zaręczynowym z 1886. Wykonany z platyny, z diamentem Solitaire osadzonym na obrączce w sześcioramiennej koronie, stał się ponadczasowym symbolem miłości. Kamień osadzono na obrączce w nowy sposób, dziś określany jako The Tiffany Setting. Umieszczono go nieco wyżej, dzięki czemu dostaje więcej światła. Wydaje się więc wizualnie większy i jaśniejszy.
Z bardziej współczesnych współprac warto wspomnieć m.in. o tych z Elsą Peretti i Palumą Picasso. Elsa Peretti dołącza do Tiffany w 1974 roku. Jej rzeźbiarskie, pełne wrażliwości, a jednocześnie nowoczesne projekty nadają estetyce marki nowy kierunek. Artystka wydobywa nieznany dotąd potencjał ze srebra, a kolekcją Diamonds by the Yard pokazuje, że diamenty nie są zarezerwowane wyłącznie na specjalne okazje. Z powodzeniem można nosić je także na co dzień. W 1980 Paloma Picasso tworzy linię biżuterii inspirowanej sztuką uliczną. Eleganckie, a jednak pełne modernizmu, graficzne projekty rozkochały w sobie kobiety na całym świecie.
Tiffany & Co regularnie współpracuje ze znanymi markami ze świata mody i zegarmistrzostwa. Na przykład współpraca z manufakturą Patek Philippe trwa nieprzerwanie od przeszło 170 lat. Z okazji każdej kolejnej rocznicy powstaje limitowana seria zegarków męskich lub damskich. W ostatnich latach marka jest otwarta również na streetwearowe i sportowe projekty. W 2023 roku, w ramach współpracy z Nike powstały zamszowe czarne sneakersy Air Force z niebieskim logotypem. Wcześniej projekt realizowany razem z Fendi zaowocował torebką-bagietką – oczywiście też w odcieniu Tiffany Blue.
Odkryj niezwykły kolor Tiffany Blue
Po raz pierwszy pojawił się na okładce The Tiffany Blue Book w 1845 roku, a od 1853 na pudełeczkach, w które pakowana jest biżuteria. Jasna zieleń z odrobiną niebieskiego to wynik inspiracji kolorem jaj drozda. Odcień okazał się na tyle intrygujący, że część klientów odwiedzała salon jubilerski tylko po to, aby kupić słynny Tiffany Blue Box, bez biżuterii. Od 1988 roku Tiffany Blue jest zarejestrowanym znakiem towarowym marki. Z biegiem czasu z błękitu Tiffany zaczęli czerpać artyści i projektanci mody – również ci z branży zegarmistrzowskiej. Z racji tego przejrzeliśmy nową kolekcję Lee Cooper i przygotowaliśmy dla was krótkie zestawienie zegarków damskich i męskich inspirowanych tym legendarnym odcieniem.
Zegarek damski Lee Cooper LC07955.190
Zegarki damskie Lee Cooper lubiane są ze względu na elegancki, lecz niezobowiązujący charakter. Są na tyle uniwersalne, że bez problemu odnajdą się w codziennych outfitach z dżinsami, jak i w wyjściowych stylizacjach. Zegarek damski Lee Cooper LC07955.190 to perełka z najnowszej, wiosennej kolekcji marki. Turkusowo-niebieską tarczę w odcieniu zbliżonym do Tiffany Blue projektanci połączyli z modułową bransoletą – w stylu retro i kolorze starego złota. Do estetyki vintage nawiązuje też karbowany bezel koperty. Zegarek sprawdzi się niezależnie od pory roku. Fajnie uzupełni letnie looki, a tym zimowym doda lekkości.
Zegarek damski Lee Cooper LC07962.300
Nasz drugi ulubieniec to Lee Cooper LC07962.300 – klasyczny zegarek typu boyfriend, w nieklasycznej kolorystyce. Błękitny cyferblat uzupełniono o indeksy liniowe pojedyncze i podwójne. Te ostatnie wskazują kolejne kwadranse. Koperta jest tradycyjna, okrągła, a bransoleta modułowa. Bransoletę tego i innych zegarków damskich z dzisiejszego rankingu wykonano ze stali szlachetnej. Tarczę chroni szkło mineralne odporne na stłuczenia. Czas odmierza japoński mechanizm kwarcowy Miyota. Serwisowanie zegarków z reguły ogranicza się do wymiany baterii co kilka lat.
Zegarek damski Lee Cooper LC07957.390
Kwadratowa koperta, tarcza w kolorze Tiffany Blue i srebrna bransoleta to wzór, który przewija się w oryginalnej kolekcji zegarków damskich Tiffany. Projekt dostępny jest w kilku wariantach różniących się szerokością bransolety. Lee Cooper LC07957.390 to luźna wariacja na temat oryginału. Koperta zegarka jest prostokątna, jednak z miękko zaokrąglonymi kątami, tarcza w jaśniejszym odcieniu błękitu, a bransoleta wykonana jest ze stali szlachetnej. Zamiast oznaczeń rzymskich, kolejne godziny wskazują ozdobne indeksy punktowe. Sama bransoleta jest też subtelniejsza, a tym samym bardziej biżuteryjna. Latem widzimy ten zegarek w towarzystwie białej sukienki, zimą – wystający spod rękawa mięsistego swetra. Założysz go także do pracy i na specjalne okazje.
Zegarek damski Lee Cooper LC07923.490
Turkus doskonale czuje się w otoczeniu takich kolorów jak złoto czy różowe złoto. To take idealne kolory biżuterii dla wiosennych i letnich typów urody. Możesz zdecydować się na turkusowe korale, złoty pierścionek z turkusem albo zegarek damski Lee Cooper LC07923.490. Klasyczny, mocowany na bransolecie wyróżnia się dość masywną kopertą. Jednak już bransoleta jest relatywnie wąska, dzięki czemu zegarek wciąż pozostaje subtelny. Tarcza przyciąga niecodziennym kolorem, ale i fakturą.
Zegarek męski Lee Cooper LC07982.300
Okrągła koperta, stylizowana na retro bransoleta, a na tarczy krata? To może się udać! Zegarek męski Lee Cooper LC07982.300 to mocno alternatywny projekt, który stawia na maksymalizm. Kolor cyferblatu jest równie niecodzienny, co jego architektura. Wyrazistą fakturę uzupełniono o subtarcze i mocne indeksy. Zegarek pracuje na japońskim mechanizmie kwarcowym Seiko VX9JE1. Koperta ma wodoszczelność 5 ATM., tarczę chroni odporne na stłuczenia szkło mineralne.
Zegarek męski Lee Cooper LC07959.300
Dzisiejsze zestawienie zamyka Lee Cooper LC07959.300. To kolejny męski zegarek na bransolecie z awangardowym twistem. Tarcza jest dynamiczna. Liniowe indeksy w kontrastowej bieli sprawiają jednak, że jej czytelność jest doskonała. Multidatownik oraz wskaźnik 24H to miłe praktyczne bonusy. W kopercie również tutaj mechanizm kwarcowy Seiko. Do tego optymalna wodoszczelność – 5 ATM.
Modne zegarki fashion w sklepie SWISS
Wszystko wskazuje, że zegarki inspirowane Tiffany Blue to więcej niż tylko chwilowy trend. Niezależnie od tego, czy szukasz zegarka monochromatycznego, czy w mocnych kolorach, biżuteryjnego, retro, czy sportowego, zajrzyj na swiss.com.pl lub odwiedź nas stacjonarnie. Znajdziesz u nas najmodniejsze zegarki na ten i przyszłe sezony, a także biżuterię damską i męską, zestawy prezentowe, karty podarunkowe i wiele więcej!